Svens: Yelawolf valdzinājums

0

Mūsdienu mūzikas industrijā, kad sātanisms, biseksualitāte, publiska atkailināšanās un visvēlkastik ir jau noieti etapi, nav nemaz viegli atrast kaut ko, kas būtu kulturāli ievērojams, provocējošs un daudzmaz kvalitatīvs reizē. It īpaši žanrā, kas kopš 90. gadu sākumā ir definējis sevi kā visa kaitinošā, ‘’totāli-ne-mūzikas’’ un skolēnus korumpējošā seja, – reps. Un tomēr kaut kas provokatīvs starp tiem tetovējumus nēsājošajiem un lamu vārdus berošajiem redzams arī tagad. No netīrajiem ASV Dienvidiem, ar sejas tetovējumiem un brīvi plīvojošu rebel flag nāk Yelawolf.

Kaut kādā mērā iespēja likt cilvēku sirsniņām pukstēt straujāk un plaukstām šauties pie ieplestajām mutēm mūsdienās ir samazinājusies, jo saturs pats par sevi vairs nespēj graut nabaga mietpilsoņa skatījumu uz dzīvi vai mākslu. Game of Thrones – seriālu, kas atklāti parāda gan softcore porno cienīgas ainas, gan tālu no ISIS brutalitātes neesošas ainas, – regulāri skatās mani vecvecāki. Protams, uz ielas joprojām ekstrēmi dzīves notikumi šokēs, bet no televizoru atblāzmas un stereo skaļruņu tumbām mūsu kolektīvais prāts nu jau ir gatavs pieņemt gandrīz visu. Līdz ar to konteksts šeit ir atslēga – tas, kas var likt saraukt pieri ne tikai sirmam onkulim, kurš piefiksē, ka, redz, viņa laikos tā vis nebija, bet arī ar Nīčes, Orvela un Ala Gora svētību apgaismotam tīnim.

We some gun toting, church going, 18-wheel rolling
Bag slanging, flag waving, at the dinner table praying
Old school yard fighting, beer drinking, hell raising
Hard working, blue collar, earn it all due paying
Illegal weed smoking, dope cooking, dirt dealers
On the corner bible preachers
Hollywood dream seekers

”Made in the USA”, no albuma ”Radioactive” – Alabamas nabagu mea culpa un slavinājums reizē

Kā jau minēts sākumā, Yelawolf (jeb John Dirt, jeb Catfish Billy) jeb Maikls Veins Ata nāk no Dienvidiem, precīzāk, Alabamas štata Dieva pamestākajiem rajoniem. Tēva nav, māte – nabadzīga bārmene rokzvaigzne, dzemdējusi jauno vilciņu piecpadsmit gadu vecumā, apkārt metamfetamīna laboratorijas, alkohols un apšaubāmas šķiras gandža. Respektīvi, pilna kāršu kava. Skolas viņam nācās mainīt tikpat bieži kā cigarešu paciņas, taču mētāšanās pa Tenesī, Antioku un Nešvilu deva daudz laba – Maikls ieguva ne tikai neprātīgus stāstus pudeles biedriem un spēcīgu saikni ar viegli pasisto Dienvidu mentalitāti, kurā nelegālā marihuāna mijās ar patriotismu un mīlestību pret the 2nd Amendment[1], bet arī kaisli pret amerikāņu mūziku. Protams, ir patriotiskais dienvidnieku Lynrd Skynrd, bet jaunais klaiņotājs pavelkas arī uz klasisko roku, tai skaitā Fleetwood Mak un Pink Floyd.

Tajā pašā laikā izteikti laucisko puisi aizrāva arī reps – jo tieši reps bija tas, kas skanēja un ko citēja Nešvilas skolas autobusos, kuros treilerī dzīvojošajam Maiklam blakus sēdēja viņa melnādainie projektos[2] dzīvojošie vienaudži. Puisis nepazaudēja ne savu trailer trash, ne ‘’ghetto’’[3] mantojumu savā mūzikā.

yela_1

Out from the rest of the haves, and the have-nots took me in as kin
Outcast, poor white trash, and that’s where I learned to make my friends
But I’ve always been a weirdo to my homie cause I wanted to go be an entertainer
He was selling rock out his window
I was the rapper and my best friend was a…
Gangster, gangster, gangster

”Gangster” no albuma ”Trunk Muzik Returns”, pārstāsts par Yelawolf netipiskajām starpkultūru attiecībām

Interesantais Yelawolf šajā gadījumā ir ne tik daudz fakts, ka viņš ir baltais reperis un dziesmās stāsta par savu skumjo pagātni (tāds kā Southern Fried Eminem), bet savādais ideoloģiju savienojums viņa personībā un dziesmās. No vienas puses, nav daudz vairāk cilvēku, kas būtu redzējuši īsā laikā tik daudz dažāda veida nabadzības un nelaimju kā Maikls Ata, bet tajā pašā laikā viņa dziesmās slēpjas savāda veida lepnums par savu tautu – par tās spēju cīnīties uz priekšu, nepadoties un sapņot. Par dienvidu apvidu dažādo šķirņu, paveidu un ģinšu cietsirdību (kas lieliski parādās gotiskajā Pop the Trunk). Par saviem dēmoniem, kas nāk no cīņas[4] ar narkotikām un bagātām meitenēm piederošiem lambordžīnī, un reizē savu dziļo kristietību.

Jautrs arī šķiet moments, kad ārpus tiešās mūzikas Yelawolf atļāvās palaist muti pret vienu no (nu jau diezgan senilajiem) repa vectētiņiem – Lordu Džamāru, kura viedokļi iekļauj to, ka, nu, reps tā īsti ne bālģīmjiem, ne zilajiem īsti nepieder, un būtu labāk, ja viņi pieklājīgi tītos malā. Yelawolf viņu garā un visnotaļ neveikli nobubinātā intervijā nosauca par pagātnē dzīvojošu tumsoni. Lieki teikt, ka daļai cilvēku tas īsti nepatika. Konfederātkaroga t-krekls tajā brīdī arī īsti nepalīdzēja uzlabot mākslinieka vietu repa kultūrā – viņš ne tad, ne tagad faktiski neiederas līdz galam nekur.

Silhouettes of people dancing
To an unfamiliar sound
Hello stranger, can I call you a friend?
My friend, I’m going down
With empty bottles on the table
Black roses on the ground

”Empty Bottles”, albums ”Love Story”, Yelawolf apcerējums par savu alkoholismu viņa līdz šim autobiogrāfiskajā albumā

Labi, no Alabamas nākusī kaķzivs Billijs nav gluži vieds vai dziļi izglītots cilvēks. Faktiski viņš ir apolitisks, un tālāk par cilvēku listi, kas viņu kaut kad dzīves laikā piekāsuši (tēvs, ierakstu leibls, draugi, draudzenes, auklīte – nu, tās parastās lietas), tiešu kritiku par pasauli no viņa nesaņemt. Viņam ir arī sejas tetovējumi. (Jā, uz sejas). Bet beigu beigās viņš tik un tā ir pelnījis uzmanību kā cilvēks, kurš kaut kādā mērā ir pierādījums, ka sintēze starp kultūrām var eksistēt. Praida varavīksne un konfederātu karogs. Jēzus un hašišs. Sava likumiskā īpašuma aizstāvēšana ar divstobreni un ielas goda nepārkāpšana. Sejas tetovējumi un inteliģence.

Varbūt. Kaut kad.

[1] 2. grozījums ASV konstitūcijā garantē cilvēkiem tiesības uz ieroču glabāšanu un, vajadzības gadījumā, pielietošanu

[2] Šeit domāti ASV zemās īres māju projekti, kuri pamatā tika piešķirti nabadzīgiem cilvēkiem no pamatā melnādainas populācijas apdzīvotiem rajoniem.

[3] Es esmu ļoti balts cilvēks. Ja nevarēja to pamanīt.

[4] Vai drīzāk tādu faktu noskaitīšanu saistībā ar bagātu meiteņu lambordžīni un narkotikām. Varbūt pat dižošanos ar tiem pašiem dēmoniem. Yelawolf ir konfliktēta personība.

Svens

Stuff and things.