Divi bundzinieki, mariači meitenes, vilku cilvēki un Dens Auerbahs

0

Šī gada 4. septembris noteikti bija daudzu rokmūzikas cienītāju mazie rudens Ziemassvētki. Kā nekā – tā bija diena, kurā jebkurš sevis cienīgs Iron Maiden fans varēja nobirdināt prieka asariņu, jo pēc piecu gadu pauzes iznāca grupas jaunākais veikums “Book of Souls”. Tomēr šis nebūt nebija vienīgais pieminēšanas vērtais albums, kurš tika nodots publikas vērtēšanai šajā konkrētajā datumā. Tieši tad internetā un veikalu plauktos parādījās arī pagaidām daudziem nezināmās grupas The Arcs debijas albums “Yours, Dreamily”.

Pērn Polijas mūzikas festivālā Opener man bija tas gods piedzīvot The Black Keys maģisko uzstāšanos, un tā bija mīlestība no pirmajiem akordiem. Varbūt tieši tāpēc nepalaidu garām ziņas mūzikas presē par Dens Auerbahs (The Black Keys balss un ģitāra) iesaistīšanos kādā interesantā blakusprojektā. Tā dalībnieki ir bijuši pazīstami vairākus gadus, un laiku pa laikam arī ierakstījuši kādu dziesmu kopā tāpat, prieka pēc, līdz attapušies, ka datora atmiņā sakrājušās jau aptuveni 60 – 70 dziesmas. Tad arī Dens ar ierakstu kompānijas Truth & Soul īpašnieku Leonu Maiklu nosprieduši, ka nevajadzētu turēt sveci zem pūra, un ka jāierakstaalbums, kuru varētu dzirdēt jebkurš no mums – parastajiem spotify klausītājiem vai jaunas mūzikas medniekiem. Viņi abi ar Ričardu Sviftu (The Black Keys tūrēm pieaicinātais basists), Homeru Stainveisu un Niku Movšonu kļuva par grupu The Arcs, kura ieintriģē kaut vai ar faktu, ka tajā spēlē divi bundzinieki. Viss tās debijas albuma materiāls dzimis un veidots uz vietas, studijās (tai skaitā leģendārajā Ņujorkas Electric Lady Studios), pārsteidzoši īsā laikā – mazāk nekā divās nedēļās. Pats Dens intervijās ir izteicies, ka visvairāk novērtē grupā valdošo brīvību, lielisko ķīmiju starp mūziķiem (visi ir līdzvērtīgi iesaistīti radošajā procesā), un iespēju eksperimentēt ar dažādām skaņām, instrumentiem un savu balsi, nedomājot par to, vai dziesmas būs piemērotas radio.

83fdd2f3 (1)
The Arcs

Pirmais grupas singls Stay in My Corner (kopā ar dziesmu Tomato Can) tika publicēts 2. maijā, dienā, kad norisinājās the Mayweather/Pacquiao boksa mačs. Bokss ir Dena mīļākais sporta veids un arī vairāku dziesmu un albuma tematikas iedvesmas avots. Runājot par pēdējo, noteikti vērts pieminēt mākslinieku El Oms jeb Omar Juarez, kurš ir gan ļoti skaistā, animētā klipa Put a Flower in Your Pocket (tas stāsta par mīlas trijstūri starp bokseri, gangsteri un gangstera meiteni Rosie – visi trīs attēloti, kā mītiski tēli – the wolf-men), gan albuma vizuālā noformējuma autors. Dens iepazinās un ātri sadraudzējās ar  šo mākslinieku, kurš nācis no Losandželosas austrumu daļas, un viņa darbus caurvijošā noskaņa kļuva arī par galveno “Yours, Dreamily” motīvu – mūzikā dzirdama iedvesmas smelšanās no Meksikas Amerikāņu kultūras, Austrumkalifornijas chicano stila. Varbūt tieši tāpēc liekas tik pašsaprotami, ka pirmā publiskā The Arcs uzstāšanās notika nevis lielā koncertzālē, bet gan Boyle Heights (Losandželosas meksikāņu rajonā), par godu El Oms izstādes atklāšanai.

“Yours, Dreamily” reibina ar savu enerģiju, aizrauj ar melodijām un klusi stāsta detalizētu stāstu, kas liek uz brīdi aizmirsties un ieved citā pasaulē. Tas ir pilns ar smeldzīgām elektriskās ģitāras skaņām, bungu ritmiem un Dena vokālu, kas piepilda dziesmas ar maģisku blūza noskaņu. Dažas dziesmas izklausās nedaudz elektroniskākas, tomēr nezaudē savu šarmu (Nature`s Child man pat nedaudz atgādina Tame Impala) un lieliski iekļaujas albumā. Tās plūstoši pāriet no citas citā, veidojot kopīgu, lielāku vienību. Tieši to arī Dens vēlējies panākt, kā vienu no muzikālajām ietekmēm minot the Greatful Dead ierakstu (Dens uzauga, klausoties viņus, un Greatful Dead koncerts bija pirmais, kuru Dens savā mūžā apmeklēja). Kopumā “Yours, Dreamily” varētu definēt, kā kvalitatīvu psihodēliskā, blūza un garāžas roka ierakstu, kas, lai arī dažbrīd tomēr atgādina The Black Keys (Dena balss raisa neizbēgamas asociācijas), nenoliedzami ir pietiekoši unikāls.

11881581_430505937152248_854886021_n
“Yours, Dreamily” vāciņa noformējums

Viena no, manuprāt, īpašākajām The Arcs šī brīža skanējuma veidotājām ir Mariachi Flor de Tolache – sieviešu mariači grupa no Ņujorkas, Bruklinas. Sākotnēji viņas tika pieaicinātas, lai ierakstītu interesantu fonu vienai no albuma dziesmām, tomēr sadarbība ar to nebeidzās. Gan grupai, gan meitenēm tik ļoti iepatikās strādāt kopā, ka gala rezultātā Mariachi Flor de Tolache dzirdamas nevienā dziesmā vien, turklāt arī iedziedājušas Chains of Love vokālus. Kādā intervijā Dens izteicies, ka meitenes vēloties doties līdzi tūrē. Atliek tikai cerēt, ka tā arī notiks, un par šo mariači grupu dzirdēsim arī nākotnē, jo tā varētu kļūt par vienu The Arcs nākotnes veiksmes atslēgām.

Šogad grupa piedzīvo daudzas tās aizraujošās pirmās reizes. Pirmais singls, pirmie mūzikas videoklipi, pirmais albums, pirmā publiskā uzstāšanās. Salīdzinoši nesen kādā Ņujorkas grāmatnīcā viņi pirmoreiz oficiāli debitēja uz skatuves, aptuveni 60 cilvēku lielai auditorijai un, tajā pašā laikā, arī internetam. Pilno koncerta video iespējams aplūkot Youtube, jo tā bija daļa no NPR’s First Listen Live program speciālās pārraides. Par spīti tam, ka The Arcs netika izveidota, alkstot slavu un radio laiku, prognozēju, ka viņi gūs zināmu atpazīstamību. Spriežot pēc publicētajiem video, grupai ir daudz enerģijas, ko sniegt koncerta apmeklētājiem. Tā spēj apburt, un tai būs pamatīgs pūlis, ko apburt – nesen izziņoti viņu pirmās Eiropas un Ziemeļamerikas tūres datumi. Latvijā gan pagaidām koncerts nav plānots, tāpēc atliek tikai cerēt, ka kādreiz viņi atbrauks. The Black Keys nav viesojušies pie mums, bet kāpēc, lai The Arcs to neizdarītu?

12038434_1498741123769704_1725750014506091954_n
Abas The Arcs bungas rotā mākslinieka El Oms zīmētie tēli – bokseris un Rosie.
Guna Veinberga