Guna Veinberga: Neiederīgo uzvaras mielasts

0

Tas notika 2014. gadā, Polijā. Bija viena no tām nogurdinoši karstajām jūlija pēcpusdienām, un es viena stāvēju pūlī, viegli ieintriģēta redzēt grupu, kuras uzstāšanās uz Opener galvenās skatuves bija paredzēta nākamā. Tiesa, toreiz es nezināju, kas viņi ir; biju tikai pa ausu galam dzirdējusi pāris pozitīvas atsauksmes un vienu dziesmu, kuru spēju atpazīt pēc melodijas. Koncerts nebija pat pusē, kad attapos dejojot un dziedot līdzi man pilnīgi nezināmām dziesmām, kliedzot kopā ar grupas lielākajiem faniem. Radās sajūta, ka grupa nesavtīgi atdod visas savas enerģijas rezerves skatītājiem, salauž sevi un tad saliek kopā no jauna, ievelk savā varā. Man skrēja skudriņas un es jutu, kā mani atkal uzlādē mūzika, biju pilnīgi apreibusi no skaņu pasaules, viss ķermenis rībēja. Tas bija viens no spēcīgākajiem piemēriem, cik grandiozs spēks piemīt mūzikai, un viens no labākajiem koncertiem, ko man gadījies piedzīvot. Grupa, kas uzstājās bija Foals.

5dee2e316ae6c0098d1b4ef0d2bfa181
Foals

Šķiet tā jocīgi skatīties vecus video, kuros Foals ārdās mājas ballītēs, stāsta par uzstāšanos kādas meitenes guļamistabā un to, cik finansiāli grūti ir izdzīvot viņu pirmajās tūrēs, ņemot vērā, ka tagad viņi ir iekarojuši sirdis visos kontinentos, izdevuši jau 4 studijas albumus un februārī uzstāsies Vemblija stadionā. Tikai pirms 10 gadiem, kad grupa izveidojās, viņi bija pieci parasti jaunieši no Oksfordas, kurus vienoja kaislība pret muzicēšanu un nepieradināta, mežonīga enerģija. Viņi nesapņoja par slavu un naudu, viņi tikai vēlējās nodarboties ar vienīgo lietu, kas viņiem šķita patiesi svarīga – radoši izpausties mūzikā. Grupas nemainīgajā sastāvā ir Džimijs Smits (ritma ģitāra), Džeks Bevans (bungas), Valters Džervers (basģitāra), Edvins Kongrīvs (taustiņi) un, protams, grupas balss un līderis Janis Filipakis.

tumblr_nu07snUVaI1s6z60co1_500

Visi iepriekš darbojušies citās apvienībās, tai skaitā Janis un Džeks muzicējuši kopā no 15 gadu vecuma math rock grupā ar nosaukumu The Edmund Fitzgerald, kura skaņas ziņā esot bijusi smagāka un instrumentālāka. Foals izveidoja grupas Youthmovies līderis Endrjū Mīrs, tomēr viņa darbības laiks grupā bija ļoti īss. Neskaitot ģitāristu, visi dalībnieki pameta mācības universitātē, lai veltītu visu savu uzmanību jaunajai grupai, un lēnām kļuva par mājas ballīšu karaļiem, reklamējot sevi caur nu jau savu aktualitāti zaudējušo mājaslapu Myspace. Pirmās uzstāšanās bieži vien nebija kvalitatīvi muzikāli priekšnesumi, bet gan pilnīgs un absolūts neprāts, kas radīja mājas īpašniekiem materiālus zaudējumus, jo Foals plosījās ne tikai uz skatuves. Par spīti posta darbiem, narkotiku un alkohola patēriņam, šai grupai piemita tas īpašais elements, kas viņus padarīja par kaut ko vairāk kā kārtējiem huligāniem ar mūzikas instrumentiem rokās. Viņos slēpās šķelmīga bezbailība, milzīgs potenciāls un talants, kas  gadu gaitā palīdzēja radīt pašiem savu skanējumu . Tomēr neviens negaidīja, ka šī sākotnēji tik ļoti primitīvi elektriskā, alternatīvā un math-rock sajukuma autori ne tikai izaugs skaņas ziņā, bet arī iegūs tik lielu vispasaules atzinību un ietekmi. Īpaši jau pati grupa ne.

Lai arī cik talantīgi nebūtu visi Foals, jāatzīst, ka Janis Filipakis ir grupas svarīgākā sastāvdaļa. Grupas pirmsākumos viņš pat nav gribējis dziedāt, bet gan tikai spēlēt ģitāru, tāpēc faniem atliek priecāties, ka viņš vispār ieņēmis vietu pie mikrofona. Šobrīd pat negribas iedomāties, kā šīs dziesmas varētu izpildīt kāds cits. Patiesas emocijas dzirdamas katrā Janisa izdziedātajā notī, viņa balss piepilda dziesmas ar smagumu, dziļumu un melanholiju. Turklāt Janis ir ļoti apdāvināts dziesmu tekstu autors, kā vienu no iedvesmas avotiem izmantojot, piemēram, savu izcelsmes vietu. Dzimis Grieķijā, mazā pilsētiņā, Janis ar māti pārcēlās uz Angliju piecu gadu vecumā. Bērnībā tēvs viņam mācījis tradicionālās dejas un folkloru, un Janisam ļoti patikusi Grieķija, tāpēc pārcelšanās un dzīvi citā valstī un tēva trūkums atstājis smagu iespaidu. Atbildes un piepildījumu Janis meklējis arī savas mātes dzimtenē, Ukrainā, tomēr tur juties vēl vairāk nesaprasts. Toties savu dzimto pilsētu Foals līderis apmeklē regulāri, jo tā sniedz mieru un skaistā daba, grieķu tradīcijas palīdz radīt dziesmas.

475f386942e608f7cb3d34651ab1e5b4
Grupas līderis Yannis Philippakis.

Tā vien liekas, ka Foals lēni baro savus klausītājus ar kārtīgu maltīti, liekot galdā arvien garšīgākus un bagātīgākus ēdienus. 2005. gadā izdotais debijas albums ‘Antidotes’ bija laba uzkoda, kas daudzos izraisīja atzinību, jo garša bija interesanta, svaiga un saskanēja ar iepriekš dzirdētajām dziesmām. Viņi ātri nonāca mediju uzmanības lokā, pāris dziesmas izmantoja televīzijas kanāls E4, fanu pulks auga, tomēr, lai gan albums bija komerciāli veiksmīgs, tas lika prātot, kāds būs grupas nākamais solis uz priekšu. Skanējumā tik ļoti citādais ‘Total life forever’ (2010) bija atbilde visiem, kuri vēl šaubījās un kārtīga iepazīšanās tiem, kuri nokavēja iesildīšanos. Albuma lielākais trumpis -gandrīz septiņas minūtes garā dziesma ‘Spanish Sahara’, kuru 2010. gada 1.martā pirmo reizi BBC Radio 1 atskaņoja Zeins Lovs, nodēvēdams to par ‘Hotest record in The World’. Tā ir viena no Foals augstākajām radošajām virsotnēm – garums nešķiet nomācošs, skaņa burvīgi pāriet no elektroniskas melodiskā un Janis izkliegtie vārdi atbalsojas galvā vēl ilgi pēc klausīšanās. Kopējā noskaņa albumā ir tumša, sapņaina, un dziesmas ir mazāk raupjas . Arī grupas trešajā studijas albumā ‘Holy fire’ (2013) meistarīgi apvienots smagais, elektroniskais ar melodiju, smeldzi, tomēr, gluži kā ‘Total life forever’, arī šis ieved grupas skaņu jaunā līmenī. ‘Holy fire’ jau pavisam noteikti ir pamatēdiens, milzīga porcija ar kvalitatīvu indie roku un dance punk piedevās. Albumā, kurš tiek uzskatīts par Foals labāko, iekļauti populārākie grāvēji ‘My number’ un ‘Inhaler’, kas nopelnīja grupai vairākas nominācijas un palīdzēja kļūt par vienu no gaidītākajiem viesiem dažādos festivālos.

Kopumā ‘Holy fire’ ir zelta vidusceļš starp pirmo un otro albumu, jo nav pārsātināts ar liekiem efektiem un ir krietni enerģiskāks. Tā ģenialitāte ir vienkāršībā – dziesmas ierakstā diži neatšķiras no to izpildījuma koncertos. Foals patīk būt neprognozējamiem, pārsteigt savus klausītājus un ar katru albumu parādīt sevi no nedaudz cita leņķa. Viņi vairākkārt ir minējuši, ka paši nekad nevar paredzēt, kāds būs nākamais albums un ka netaisās izpatikt, atdarināt jau iepriekšējo tikai tādēļ, ka tā ir pārbaudīta formula. Tas tikai vairoja aizrautību, ar kādu fani un mūzikas kritiķi šovasar gaidīja ‘What went down’ iznākšanu.

Foals jaunākais albums ‘What went down’ tika izdots šī gada 28.augustā, un sasniedza jaunas virsotnes albumu topos gan Lielbritānijā, gan ASV. Kā jau pats Janis ir izteicies, šis ir grupas smagākais un skaļākais ieraksts līdz šim. Labākais piemērs tam ir albuma pirmā dziesma, ar tādu pašu nosaukumu, kā arī ‘Snake Oil’, ‘Night swimmers’. Dziesmas ir agresīvas un spēcīgas, tomēr Foals atkal izcili parāda savu spēju savienot divus it kā pilnīgi nesavienojamus elementus vienā albumā. ‘Give it all’ un ‘London Thunder’ ir pretējais pols, kas aizkustina ar savu maigumu, perfektu melanholiju. 10 dziesmu garais albums šķiet ļoti pārdomāts, pieslīpēts tā, lai būtu baudāms, kā vesels mākslas darbs, iezīmējot vienotus motīvus un veidojot noskaņu. Ļoti interesants ir arī šī albuma vienas no skaistākajām dziesmām ‘Mountain at my gates’ video klips, kurš veidots tā, lai to varētu aplūkot Foals no dažādiem leņķiem, grozot video ar peles palīdzību. Kopumā ‘What went down’ uzņemts ar pozitīvām atsauksmēm mūzikas presē un noteikti spēlē zināmu lomu pavisam nesen uzvarētajā Q Awards ‘The best act in the World Today’. Lai gan ir kritiķi, kuri uzskata, ka ‘Holy Fire’ grupai nav izdevies pārspēt, tās šķiet nesalīdzināmas vērtības, ņemot vērā, ka Foals ir mūžīgās pārmaiņās un nemaz netaisās apstāties. Man šis albums ir ilgi gaidīts saldais ēdiens, odziņa uz tortes un mīļākais viņu radošās darbības rezultāts. Rudens ir īstais Foals gadalaiks, un ‘What went down’ īpaši piestāv vēlajiem, dzestrajiem vakariem, kad gribas uz mirkli apstāties un pavērot tumšās debesis, pilsētu, visu no malas. Tas mani šoruden pavada ik uz soļa un iedvesmo rakstīt.

Mājas ballītes nomaina stadioni, un Foals tikai turpina augt. Viņi nekad nav iederējušies, un nav vēlējušies iederēties slavenību vidū, viņos nav nekā no parastās veiksmes formulas izmantotājiem, tomēr viņi ir atstājuši iespaidu uz visiem. Foals jau ir liela grupa, bet viņi vēl nav pat pusceļā un, ja viss turpināsies šādi, ietekme gada laikā divkāršosies. Visas manas likmes ir uz viņiem kā potenciālajiem galvenajiem māksliniekiem prestižākajos mūzikas festivālos nākamvasar. Aizēnot drīz vairs nebūs iespējaims. Foals ir vārds, ko vērts iegaumēt.

c42d5a85f7aad164c0f02c4833a1d67d
Foals

Mans Foals dziesmu Top 10 –

  1. Miami
  2. Spanish Sahara
  3. Give it all
  4. What went down
  5. Moon
  6. A Knife in the Ocean
  7. Heavy waters
  8. Providence
  9. Red socks pugie
  10.  This Orient

Guna Veinberga