Guna Veinberga: Tas noteikti nav death metal

0

Tajā pelēkajā novembra sestdienas rītā es pamodos, iedzēru kafiju un devos uz darbu kā ierasts. Tomēr tas nebija parasts rīts – 89 nevainīgi cilvēki, kas piektdienas vakarā bija devušies baudīt mūzikas koncertu Parīzē, tajā rītā jau vairs nebija starp mums. Nav iespējams sagatavoties tādai traģēdijai. 2015. gada 13. novembra naktī pilsētu satrieca terorakti, laupot 129 dzīvības un ievainojot vēl vairākus simtus. Lielāko daļu upuru vienoja kaislība pret mūziku. Tovakar slavenajā Le Bataclan uzstājās grupa Eagles of Death Metal, un koncerts bija izpirkts, zāle fanu pārpildīta. Grupa spēlēja, visi baudīja vakaru, neko ļaunu nenojauzdami, līdz brīdim, kad pēkšņi atskanēja šāvieni. Parīzes koncertzālē ielauzās teroristi un apšaudes laikā nogalināja, ievainoja un daudzus turēja kā ķīlniekus vairākas stundas. Pašiem grupas dalībniekiem laimīgā kārtā izdevās aizbēgt. Tomēr kādas būs traģēdijas sekas? Vai Eagles of Death Metal spēs sadzīvot ar atmiņām par notikušo un turpināt savu muzikālo darbību? Es esmu bijusi viņu koncertā Polijā, un sirds sažņaudzas skumjās, iedomājoties, ka viņi varētu vairs neuzstāties . Reti kad ir sanācis redzēt mūziķus, no kuriem plūstu tāda sirsnība, enerģija un asprātība, kā no Eagles of Death Metal. Viņi ir viena no tām nepietiekoši pieminētajām, bet ārkārtīgi talantīgajām grupām. Tāpēc šobrīd gribas runāt par viņiem, runāt visu to labāko.

eodm

Grupas nosaukums ir visai maldinošs. Eagles of Death Metal nespēlē death metal, un nekad nav spēlējuši. 1998. gadā Kalifornijā dibināto grupu izveidoja divi labākie draugi – Džesijs Hjūzs un Džošs Homme. Grupas nosaukums radies no Džoša komentāra par dziesmu, ko kāds draugs maldīgi aprakstījis kā death metal, uz ko Džošs atbildējis, ka tas drīzāk ‘izklausoties pēc Eagles of Death Metal’. Joks novedis pie prātošanas, kā tad varētu izklausīties šāds savienojums mūzikā, un arī pašas idejas par grupu kā tādu. Eagles of Death Metal ir ļoti asprātīga blūzroka un garāžas roka meistari, mūžīgi netīru, bet smieklīgu divdomību autori. Reti kuras grupas intervijās un dziesmu vārdos var dzirdēt tik daudz neparastu salīdzinājumu, humora, atklātības, kas mijas ar absurdiem jokiem par tēmām, par ko parasti nejoko. Džesiju un Džošu vieno cieša draudzība no 10 gadu vecuma, un viņu mīlestība, savstarpējā sapratne ir tik dziļa, ka arī radīt mūziku kopā viņiem nesagadā nekādas problēmas.

2015EaglesOfDeathMetal_JF_40502250915.hero
Joshua Homme & Jesse Hughes

Džošua (Džošs) Homme jeb Baby Duck plašākai auditorijai pazīstams kā veiksmīgās Queens of The Stone Age līderis, kā arī supergrupas Them Crooked Vultures dalībnieks. Kamēr Džošs bija aizņemts ar Queens of The Stone Age, Džesijs izbaudīja ģimenes dzīvi, un grupas pastāvēšana pirmos gadus bija visnotaļ nosacīta. Tikai pēc 2003. gada grupa uzsāka darbu pie albuma un koncertiem. Kaut arī viņi abi ir vienīgie Eagles of Death Metal nemainīgie dalībnieki, Džošs ar grupu uzstājas ļoti reti. Viņa nozīmīgums grupā vairāk parādās darbā ierakstu studijā, producēšanā, ideju līmenī. Džesijs gan pret to īpaši neiebilst, jo labprāt atrodas uzmanības centrā uz skatuves. Šobrīd, kopā ar viņu, EODM uzstājas Deivs Kečings jeb Darlin` Dave (ģitāra, vokāli), Mets Makdžankinss (bass), Džuliāns Dorio (bungas) un Īdens Golindo (ģitāra). Deivs, kuru var viegli atpazīt pēc iespaidīgās bārdas, nodarbojas ar producēšanu un ir viens no ierakstu studijas Rancho De La Luna īpašniekiem.

tumblr_nxw56zGx2G1uyybw3o1_500
a.k.a Boots Electric & Baby Duck

EODM līderis Džesijs Hjūzs (saukts arī par Jesse ‘The Devil’ Hughes) jeb Boots Electric ir staigājošs rokenrols. Viņu iespējams tikai apbrīnot vai ienīst. Neiespējami raksturot pāris vārdos, jo katra intervija stāsta ko jaunu. Džesijs uzskata, ka rokenrols ir ne tikai mūzika, bet veids, kā dzīvot, attieksme, ‘illuminati foršiem cilvēkiem, kas nevēlās nogalināt pasauli’. Viņa tēvs jau 16 gadu vecumā spēlēja rokenrola grupā, ar nosaukumu Fabulous Weapon un piekopa atbilstošu dzīvesstilu. Pirmais koncerts, uz kuru tēvs paņēma līdzi Džesiju, bija grupas Kiss koncerts. Loģiski, ka tēva iespaidā Džesijam rokenrols kļuva par sapņu pasauli. Tā gan ir vienīgā labā lieta, ko viņš guvis no cietsirdīgā cilvēka, kurš darījis ģimenei pāri. 7 gadu vecumā Džesijs ar māti pārcēlās uz dzīvi Kalifornijā, Palm Desert, un pāris gadus vēlāk iepazinās ar Džošu.

1e8afa31c3e5d946ffb5a30f0f30d69c
Jesse ‘The Devil’ Hughes

Šķiet neticami, bet laikā, kad Eagles of Death Metal tika dibināta, Džesijs strādāja skolā par skolotāju. Viņam ir grāds žurnālistikā, un viņš agrāk vēlējās saistīt savu dzīvi ar politikas zinātni. Interese par politiku gan nav zudusi, tikai, ja agrāk viņš pieticīgi sapņoja kļūt par senatoru, tagad runa jau ir par kandidēšanu prezidenta amatam. Džesijs arī nebaidās diezgan skaļi paust savu viedokli radio pārraidēs. To viņš izmanto, lai uzrunātu cilvēkus ne tikai par politiku, bet arī, lai cik tas pārsteidzoši neliktos, kristietību. Džesijs ir ļoti ticīgs, un pirms pāris gadiem officiāli kļuva par katoļu bīskapu. Ņemot vērā savu dzīvesveidu, kurā narkotikas, alkohols, lamāšanās un sievietes nav sveša lieta, viņš neapšauba, ka nonāks ellē. Līdzsvaru, sirdsmieru no iekšējā konflikta ar sevi, Džesijs meklē garīgajā pasaulē.

Šī gada oktobrī iznāca Vice dokumentālā filma The Redemption of the Devil, kura sniedz nelielu, bet interesantu ieskatu Džesija ikdienā. Tā parāda viņa dažādos ‘es’, tai skaitā kā garīdznieku, jokdari, politiķi, rokenrolleri, mīlošu ģimenes cilvēku. Džesijs ļoti mīl savus līdzcilvēkus un vienmēr ar lielu sirsnību min, cik nozīmīga viņam ir māte un dēls. Diemžēl bijušās sievas advokātu nežēlīgo prasību rezultātā, Džesijam gandrīz vispār nav iespējas satikt savu dēlu. Filmā redzams, cik dziļi tas viņu sāpina. Lielāko atbalstu sniedz Džesija 23 gadus vecā draudzene, izbijusi porno aktrise Tuesday Cross. Viņi ar Tuesday Cross ir nešķirami jau vairākus gadus, un kopā dodas visur. Kad Džesijs anonīmi uzstājas klubos, viņa ir turpat, skatuves sānā, ar ģitāru rokās. Par spīti Džesija slavai kā sieviešu mīlulim un izteiciniem intervijās, viņš atttiecības uztver nopietni.

Tāpat kā daudzu citu mūziķu, arī Džesija lielākais iedvesmas avots ir sievietes. Tomēr Eagles of Death Metal nav saldi, jo visu uztver ar humoru. Ko gan citu varētu gaidīt no mūzikas, ko radījuši divi labākie draugi, kas izmanto grupu kā ieganstu, lai kopā pavadītu vairāk laika? Pirmais EODM koncerts notika 1998. gadā, un tajā pašā gadā grupu arī varēja dzirdēt Džoša ierakstītajos The Desert Sessions Vol. 3 & 4. Tam sekoja ilgāks klusuma periods, pēc kura 2004. gadā iznāca debijas albums Peace, Love, Death Metal. Materiāls gan no tā, gan no nākamajiem studijas albumiem – 2006. gadā izdotā Death By Sexy un 2008. gadā izdotā Heart On – izmantots neskaitāmās populārās reklāmās un filmās. Tāpēc ir liela iespēja, ka dziesmas izklausīsies dzirdētas, pat ja neesi grupas fans (piemēram – Cherry Cola un Miss Alissa).

Pēc Death By Sexy iznākšanas Eagles of Death Metal devās tūrē kā The Strokes iesildītāji, un arī paši savā headline tūrē pa ASV. 2009. gadā viņi iesildījuši arī Arctic Monkeys. Šīs abas grupas nekādas pretenzijas nav izteikušas, bet Guns ‘N Roses gan. EODM bija paredzēts iesildīt Guns ‘N Roses tūrē, taču pēc pirmā koncerta grupu atlaida. Aksels Rouzs nosauca viņus par ‘Pigeons of Shit Metal’. Tas tik ļoti uzjautrinājis Džesiju, ka viņš tekstu izmantojis grupas t-krekliem un pat tetovējumam uz rokas.

f73e997e2ed60d898d02357bcda65d01

Pēc 7 gadu ilgas pauzes 2015. gada 2.oktobrī iznāca Eagles of Death Metal jaunākais, ceturtais albums Zipper Down. Tajā iekļautas arī vairākas dziesmas no Boots Electric (Džesija segvārds) solo albuma Honkey Kong. Tuksnesī, apgabalā, no kura nākusi grupa, ‘zipper down’ nozīmē ‘relaksēties’. Nosaukums ideāli raksturo albumu, kura klausīšanās vienmēr spēj uzlabot garastāvokli. Dziesmas dod trieciendevu enerģijas, liek nemierīgi sist ar kāju līdzi ritmam, izraisa vēlmi celties un dejot. Zipper Down ir kā stipra, garšīga kafijas krūze, kas palīdz piecelties pat vissmagākajos rītos. Turklāt, ja gribas smieties, atliek ieklausīties vārdos (Silverlake, piemēram, radusies no kādas Džesija nejauši sadzirdētas sarunas starp diviem hipsteriem) vai noskatīties kādu interviju, kurā Džesijs raksturo Zipper Down. Viņš arī apgalvo, ka šis esot vislabākais albums, jo idejas zagtas tikai no labākajiem albumiem (Little Richard, Chuck Berry, Angus Young). Lai gan tas ir pārspīlēti, kvalitāte ir nenoliedzama.

e59a99a9a29699d63bb2f000403ae2e1

Eagles of Death Metal ir burvīgākais draudzības apliecinājums, ko zinu. Grupa ar vērtību sistēmu, talantīgi, sirsnīgi, smieklīgi, cilvēcīgi un atsaucīgi pret faniem. Džesija neskaitāmie ‘paldies’, dialogi ar publiku un patiesais prieks par visiem, kas bija atnākuši vērot viņu uzstāšanos, man ir ļoti iespiedies atmiņās no vasaras. Cik nepelnīti un skumji, ka tieši Eagles of Death Metal koncerta vidū notika tas, kas notika! Nepareizajā laikā, nepareizajā vietā. Slikta likteņa sakritība, kas atstāj milzīgas sekas. Ja viņi kādreiz spēs būt tik drosmīgi un atsāks koncertēt, es noteikti aiziešu. Viņi ir pelnījuši novērtējumu un sapratni, vairāk nekā jebkura cita grupa šobrīd.

Guna Veinberga