Noslēdzies Jest; un Baltic Sea Docs filmu recenziju konkurss

0

Šodien noslēdzies Baltic Sea Docs un Jest; organizētais dokumentālo filmu recenziju konkurss jauniešiem.

Forums sadarbībā ar kultūras portālu Jest; aicināja pieteikties jaunos dokumentālā kino cienītājus un guva lielu atsaucību. Konkursu izturēja un filmas vērtēja – Ieva Druveniece, Laura Jaškova, Monta Kaiva Konovalova, Ieva Lība Ratniece, Elza Marta Ruža un Daniela Zālīte – galvenokārt ir vidusskolas pēdējo klašu skolnieces un studentes, kuras saista žurnālistika, publicistika, literatūra un kinematogrāfs.

Jaunās autores analizēja divas šī gada programmas Ārpus laba un ļauna filmas – filmu Sonita (Rohsare Gaemmagami, 2015), kas vēsta par vitālu afgāņu pusaudzi un viņas sapni kļūt par repa mākslinieci, un Dons Žuans (Don Juan, Jeržijs Sladkovskis, 2015), kas preparē ar autisma diagnosticēta puiša attiecības ar māti un sievietēm.

Labākās recenzijas šonedēļ būs lasāmas jauniešu kultūras portālā Jest; (http://jest.lv/) – to autores ir Ieva Ratniece un Daniela Zālīte. Viņu pārdomās veiksmīgi apvienota pašu pieredze, zināšanas un filmā uztvertais-ieraudzītais. Rīgas Valsts ģimnāzijas 11. klases skolniece Daniela Zālīte par filmu Dons Žuans un filmas galvenā protagonista Oļega portretējumu raksta:

“Filmā ir redzama skaudra atkailināšanās, un skatītājam ļauts ieskatīties varoņu pārdzīvojumu tuvplānos, izjust dažādu kontekstu sadursmi un Oļegu kā tuvinieku. Tādēļ tik grūti ir ne tikai pakļaut definīciju rāmjiem iepriekš zināmo un svešo redzētajā, bet pat nošķirt vienu no otra.”

Savukārt kultūras un sociālās antropoloģijas studente Ieva Lība Ratniece uzsver filmas Sonita aktualitāti un sieviešu tiesību jautājumu:

“Filma aptver plašu mūsdienās aktuālu tēmu klāstu – cilvēktiesību aizstāvību, kara bēgļu migrāciju un pastāvošo tradīciju laušanu. Mani nepameta sajūta, ka tas viss paliek fonā, uzsvaru liekot tieši uz galvenās varones cīņu par brīvību.”

Jau ceturto gadu forums uzrunājis sabiedrībā atpazīstamus cilvēkus un viedokļu līderus un lūdzis viņu pārdomas par filmām. Ar viņu recenzijām par programmas Ārpus laba un ļauna filmām iespējams iepazīties portālā DELFI: http://www.delfi.lv/temas/baltijas-juras-dokumentalo-filmu-forums/

Nacionālais Kino centrs dāvā iespēju visiem skolēniem, studentiem, pensionāriem, uzrādot derīgu apliecību, un arī kinoprofesionāļiem apmeklēt foruma filmu programmu bez maksas. Lai izmantotu šo iespēju, pirms filmas seansa jāizņem vai jāreģistrē brīvbiļete kinoteātru kasēs.

Papildu informācija: www.nkc.gov.lv, www.delfi.lv un Baltic Sea Docs sociālajos tīklos.

Forumu organizē Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar Radošā Eiropa Media biroju un European Documentary Network.

Finansiālais atbalsts – Radošā Eiropa Media programma, LR Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome un Dānijas Kultūras institūts.

Informatīvais atbalsts – DELFI, radio Pieci.lv, Satori, radio NABA, Arterritory.com, Veto, Kino Raksti un Jest;.

Jest redakcija

Mēs visi esam indivīdi.