Luīze Lote Nežberte: Jest; ieteikumi – Ikrudens tradīcijas

0

picture001 Teātris – atklāta psiholoģiska telpa

Kad piecas stundas nosēdētas JRT lielās zāles neērtajos krēslos un pakļaušanās izdzīvota, bet ap rudeni jau visi ir sākuši aprast,  starptautiskais Jaunā teātra festivāls “Homo Novus”, kas līdz šim notika reizi divos gados, kļūs par ikgadēju pasākumu un jau šogad izmēģinās jaunu formātu – izrāžu sēriju visas rudens sezonas garumā, 13. un 14. septembrī pirmā izrāde – Anta Hemptona ‘’Statisti’’. Jaunākas un eksperimentālākas formas teātris kā mūsu, latviešu, skatītājiem ierasts neļaus tā vienkārši sēdēt piecas stundas. Latvieti, atmet pie malas savu kautrīgumu un mīlestību pret ceturto sienu !

13.,14. septembris, Rīgas Latviešu biedrības nams http://www.homonovus.lv/programma?s=statisti

Ikrudens tradīcijastiesa

Ar visai mulsinošu saukli uz plakāta – ‘’dzeja pavedina’’, ir sākušās dzejas dienas. Un kā jau ir bijis pāris gadus iepriekš un daudziem kļuvis par paradumu – lasījumi Vijoļšķūnī. Šogad tēma ir ‘’Tiesa’’, sakarā ar Vijoļšķūņa namatēva Anša Ataola Bērziņa trimdas gaitām, kurās devies pēc tiesas sprieduma ar reālu brīvības atņemšanu par piedalīšanos 2009. gada 13. janvāra grautiņā pie Saeimas.  Bet pati lasījuma tēma – tiesa – ar pievēršanos šim vārdam visā tā nozīmju plašumā gan kā cilvēku un Dieva tiesai, gan kā pienācīgajai daļai, gan kā patiesībai.

18.00 Krasta ielā 31

Lasa : Uldis Bērziņš, Juris Kronbergs, Didzis Meļķis, Raimonds Ķirķis, Marija Luīze Meļķe, Laura Alpe.

https://www.facebook.com/events/1006448559461052/ 

badbadLabiLabiNavSlikti

Kanādiešu džeza trio BadBadNotGood  pirms pieciem gadiem kļuva plašāk zināmi publikai melnbaltos Youtube video spēlējot džezīgas  Odd Future, Flying Lotus, James Blake, Dilla un pat videospēles Zelda dziesmu versijas. Varētu pat teikt, ka viņi uzbūvēja karjeru uz savas mūzikas gaumes,  radīja džezīgas interpretācijas mūzikai, kura viņiem pašiem patika, tādējādi paverot džezu tādai publikai kura, iespējams, citādi nekad nepievērstos džezam.

Pēc tam, kad tos slavas saulītē izcēla pats  Tyler, the Creator, tiem ir bijis veiksmīgs ieraksts ar  Ghostface Killah un nu viņiem oficiāli ir pievienojies vēl viens dalībnieks- saksofonists.  Viņi ir izdevuši ceturto albumu – ‘’IV’’ . Albumā ir ļoti plašs pieaicināto mūziķu klāsts –  Samuel T. Herring no grupas Future Islands, producents Kaytranda, saksafonists Colin Stenson, Toronto r’n’b zvaigzne Charlotte Day Wilson un reperis Mick Jenkins. Ierakstā grupa nedaudz ir novirzījusi skanējumu no savām hiphopa saknēm, tas kļuvis eksperimentālāks, lounge un r’n’b elementi to padara piesātinātāku, mūziķi veiksmīgi turpina savienot līdz šim nesavienotus žanrus kā rezultātā rodas ļoti pilnīgs, gribētos pat teikt, ka krēmīgs skanējums. Brūvīgi.*

*Brūvīgi –

‘’Es jums piedāvāju jaunu īpašības vārdu – brūvīgs (no amerikāņu „groovy” (sk. https://en.wikipedia.org/wiki/Groovy)).

Pielietojums –

Kad tu esi džeza vai regeja koncertā, un tas ir tik labs, ka visas tavas labās sajūtas saiet kopā, rūgst un nogatavojas, un piepilda tevi ar šo īsto sajūtu, tu esi pilnīgā – nevis brūvējumā, bet īsāk – brūvā. Un tu zini, ka tas, kā jūties, nav tikai labi vai forši, vai superīgi, pat ne burvīgi. Tu pagriezies pret cilvēku, ar kuru koncertā esi kopā un saki: „Vecīt, šis ir reāli brūvīgi.” ’’ M.L. Meļķe

squadrennialSquadrennial

“Tēlniecības Kvadriennāle Rīga” kā viens no lielākajiem laikmetīgās tēlniecības festivāliem Baltijas valstīs un Ziemeļeiropā arī 2016. gadā saglabās savu konceptuālo formu – aicinās sabiedrību uz starpkultūru komunikāciju, izgaismos izveidojušās kultūras barjeras un aktualizēs skatījumu uz konservatīvisma un liberālisma sadursmi privātajā un sabiedriskajā telpā. Festivāls vēlas radīt platformu, kur aplūkot abu pušu idejas un ļaut tām eksponēties, veicinot izpratni par abu pušu identitātes veidojošo faktoru fundamentālajām vērtībām. Gribu piebilst, ka tik episkus tēlniecības darbus Latvijā bieži negadās redzēt, tos var apskatīt ne tikai Vāgnera zālē, bet arī Rīgas pilsētvidē.

https://www.facebook.com/events/300357573667274/

Luīze Lote Nežberte