Jānis Paiders: Mosties, aitcilvēk, mosties!

0

Kā jau lielai daļai no tās mūsdienu Latvijas sabiedrības daļas, kura atcerās Skrundas lokatora krišanu kā apmākušos maija dienu savā bērnudārzā, arī mani dziļi ietekmēja traģiskie 2001.gada 11.septembra terorakti. Haoss, nesapratne un visapkārt valdošā neziņa par to, “kas notiks tālāk?” radīja vairāk jautājumus nekā pieejamā informācija un paša izglītības līmenis ļāva saprast.

Šādos apjukuma apstākļos mēs, “patiesības meklētāji”, nodzīvojām veselu mūžību līdz kamēr beidzot 2005.gada pie apvāršņa parādījās Youtube, kas pēkšņi iedeva balsi visiem tiem, kuru viedoklis iepriekš palika apslāpēts. Apbruņojušies ar sūri grūtā darbā nopelnīto Canon ZR100 videoaparātu, entuziasmu izzināt un dziļu vientulības izraisītu melanholiju, šis mūsdienu avangards devās nogāzt tradicionālo mediju telpu, kurā pārlieku ilgi pie viedokļa paušanas bija uzlikta neredzama un diskriminējoša barjera, kura ārēji tika noformēta kā “saturs”, “dikcija”, “izmantotie informācija avoti” u.c. Pazūdot šai barjerai ir panākts absolūts egalitārisms informācijā, kurā laiks un piepūle, kura ir jāveic lai iegūtu informāciju ir vienāda starp CNN un pikselizētu, pārdesmit skatījumu videoblogu, kurš iesākas ar vārdiem “The truth about… ” (Patiesība par …).

Kā noprotams, lielāku uzmanība es grasos veltīt tieši audiovizuālajam medijam un zināms pamatojums ir šādas izvēles kritikā, norādot uz rakstītā vārda priekšrocību informācijas atspoguļojumā. To noliegt nav iespējams un arī daudzi interneta tumšākajos stūros atrodamie blogi par no mums slēpto patiesību ir devuši savu artavu pirms videoblogu iekļūšanas ikdienas interneta patēriņa grozā. Kā piemēru var izcelt crème de la crème http://www.911truth.org/, kura agrīnā darbība 2003.gadā būtiski apsteidza Youtube pirmsākumus. Tomēr interneta patiesības blogiem un meinstrīma mediju rakstiem un viedokļiem ir viens neapgāžams trūkums saistībā ar nepieciešamību man kā lasītājam pievērst ilgstošu uzmanību apmaiņā pret šīs informācijas uztveršanu. Šāda problēma ir pilnībā izpalikusi audiovizuālajā formātā, kurā nav šķēršļu uztvert Pītera Džozefa (Peter Joseph) 2007.gada meistardarba Zeitgeist (Laika gars) patiesības bumbas par Jēzu un 11. septembri arī tad, ja filma tiek skatīta pusnomodā trijos naktī pēc atgriešanās mājās no intelektuāli piesātināta vakara Coyote Fly.

Ikvienam, kurš joprojām atrodas pirmajās patiesības meklējumu stadijās, protams, ir jāsāk ar kaut ko vieglu un pirmais solis ir tik vienkāršs kā atvērt acis un norīt rūgto sarkano tableti par pasauli (the red pill). Meklējot šādus acu atverošus videoklipus caur populāro Youtube portālu, nepietiks vien meklētājā ierakstīt vaicājumu “open your eyes”. Tādā gadījumā visa patiesība būs nomaskēta aiz vācu rokmūzikas grupas Guano Apes (Ekskrementu pērtiķi) aizdomīgi nosauktās dziesmas ar tādu pašu nosaukumu. Tomēr pēc neliela trika, paplašinot meklējumu uz “open your eyes, truth” patiesība par pasaules dabu jau kļūst redzama. Šādi pēc ilgstošiem mēģinājumiem ir beidzot iespējams nonākt pie pasakaina ievada video no autora AgoristAction, kurš pārliecinās jebkuru skatītāju par savu spēju parādīt tiem važas, kurās viņi ir iekalti (I can prove you’re not free).

https://www.youtube.com/watch?v=3nZ1DvQ21Ks

Par šī autora ģenialitāti jau, pirmkārt, liecina informācijas trūkums par viņu. Šis ir vienīgais viņa radītais materiāls un viņš labi saprot, ka pēc šāda meistardarba ir neiespējami turpināt, zinot, ka iepriekš sasniegto kvalitāti atkārtot neizdosies. Pēc izmisīgas papildus izpētes cenšoties noskaidrot vairāk, ir iespējams noskaidrot nedaudz par pašu autoru, balstoties uz citiem videoklipiem, kuri autoram patīk. Šī izvēle parāda autora mīlestību pret personīgo brīvību un nepatiku pret apspiedošo valsts varu, autoram nosliecoties libertiānisma (liberterianism) virzienā.

 

Video iesākas ar pārliecinošo apgalvojumu, ka autoram ir vajadzīgas vien nepilnas 10 minūtes, lai skatītājam atvērtu acis uz pasauli. Acu atvēršana notiek caur Abrahama Maslova izstrādātās vajadzību hierarhijas pieciem līmeņiem, autoram neapgāžami pierādot to, ka katrā no šiem līmeņiem varas orgāni apzināti iejaucas, lai atņemtu mums brīvību.

1
Uzskatamā bulta parāda, ka ir padomāts arī par skatītājiem ar izteiktu uzmanības deficītu

Labākai uztverei videomateriāls sastāv no statiskām bildēm, kurās ir attēloti ziņu raksti. Tie kalpo kā pierādījums komplektā ar autora augstprātīgo balsi, kurā ir dzirdams tas, ka labi viņš apzinās, ka skatītājs vēl nav brīvs. Vidēji katram ziņu rakstam ir atvēlētas pāris sekundes laika, kas labākajā gadījumā ļauj paspēt izlasīt virsrakstu; līdz ar to paliek tikai akla ticība autoram par izmantotās informācijas un tās interpretācijas objektivitāti.

6

Infowars.com un Russia Today kvalitatīvā un objektīvā žurnālistika izpelnās regulāru atzinību, un tā ir īsā laikā ir vainagojusies ar desmitiem iegūtu Pulicera balvu [citation needed]
Infowars.com un Russia Today kvalitatīvā un objektīvā žurnālistika izpelnās regulāru atzinību, un tā ir īsā laikā ir vainagojusies ar desmitiem iegūtu Pulicera balvu [citation needed]
Pēc īsā ievada pirmkārt skatītājs tiek informēts par to, kā ASV valdība kontrolē cilvēka fizioloģiskās vajadzības, ierobežojot piekļuvi pie veselīgas pārtikas. Autors, būdams moderns intelektuālis, ir informēts par ĢMO bīstamību un tā vietā pareizi norāda uz vienīgo loģisko pārtikas alternatīvu, kura aizdomīgi ASV ir aizliegta – nepasterizētu govs pienu.

Robotiska nākotnes sievietes balss vienmēr atgādinās, kuras vajadzības video šobrīd apskata
Robotiska nākotnes sievietes balss vienmēr atgādinās, kuras vajadzības video šobrīd apskata

 

Par lielu sašutumu autoram un cilvēcei, eksistē tāda zagšanas forma kā nekustamā īpašuma nodoklis; turklāt, ja pēc ilgstošas šī nodokļa nemaksāšanas valsts nosūtīs policiju pret tevi un tu izdomāsi bruņoti pretoties, tevi iespējams nošaus. Tobrīd gan autors atcerējās, ka tikai iespējams mazai daļai viņa skatītāju īpašuma tiesību jautājums ir aktuāls, līdz ar to, tiek norādīts, ka arī būt par bezpajumtnieku un gulēt uz ielas ir kļuvis nelegāli.

Pie 3 minūtes autors beidzot ir ieguvis manu nedalītu uzmanību, jo apskata seksu. Tā vietā, lai pievērstos jutekliskām lietām, autors savā ģenialitātē augstprātīgi pieņem, ka viņā skatītājs ir neglīts, fiziski deformēts, vai labākajā gadījumā izteikti kautrīgs vīrietis. Tādā gadījumā kā vienīgais loģiskais variants acīmredzot ir prostitūcijas biznesa pakalpojumi. Arī šeit mūsu brīvība tiek nežēlīgi ierobežota – prostitūcija ir no valsts puses aizliegta (un vispārzināms ir tas, ka gan Latvijā, gan ASV dēļ šiem aizliegumiem šie pakalpojumi ir pilnībā izskausti).

3(1)
Radīt romantisku noskaņojumu šis video patiešām prot

Pārejot pie drošības jautājumiem, autors paredzami nonāk pie iepriekš daudz dzirdētā “valdība grib atņemt mūsu ieročus” argumenta. Var arī viegli ievērot, ka autorā joprojām mājo bērniem raksturīgais pārsteigums nemitīgi uzzinot kaut ko jaunu par to, kā darbojas pasaule, jo izrādās, ka valsts apliek ar nodokļiem darba devējus un darbinieku un, par lielu šoku autoram, valsts centrālajai bankai ir dotas tiesības emitēt naudu. Vismaz īpašumtiesību jautājumā autoram ir ļoti īss un kodolīgs viedoklis – šādu tiesību tev nemaz nav, jo īpašumu valstij ir tiesības tev atņemt, ja tas ir iesaistīts noziedzīgos darījumos (vēl viena acīmredzama problēma video auditorijai).

Pārejot pie tikumības un ģimenes jautājumiem, konstatēts, ka pasaulē nav nekā briesmīgāka par likumiski regulētu laulības šķiršanu un bāriņtiesām. Kā izrādās, nav arī vajadzīgi nekādi pierādījumi, lai no tavas laimīgās ģimenes bērns tiktu ievietots bērnunamos. Arī likumdošana šajos jautājumos ir diskriminējoša pret pusi no sabiedrības, bet autors, būdams moderni izglītots, neizmantos tādus arhaiskus jēdzienus kā dzimumu, lai raksturotu šo grupu, labprātāk to definējot kā vecākus, kuriem nav olnīcu.

Video beigās pārliecība par autora problēmām ar likumu turpina pieņemties spēkā, jo, kā izrādās, mūsu brīvība tiek laupīta ar to, ka valsts vara atbalsta ziņot par likumpārkāpumu novērojumiem. Acīmredzot tu neesi patiesi brīvs, kamēr pastāv iespēja, ka kaimiņi par tevi ziņos policijai, redzot tevi iepērkam simtiem kilogramu minerālmēslojuma savā Pļavnieku blokmājas dzīvoklī.

Pie visaugstākās Maslova vajadzību hierarhijas līmeņa, pašizpausmes, uzmanība pievērsta ir vismazāk, jo šie jautājumi, visticamākais, pat nebūs aktuālie pie šādas pārejošo brīvību ierobežošanas. Pieminēts gan ir tas, ka, pastāvot marihuānas kriminalizācijai, radoši izpausties tāpat nemaz nav iespējams, pieminot māksliniekus, kuriem narkotiku lietošana ir bijis radošuma katalizators. Arī publiska pašizpausme protestu formā ir nebrīva, jo jebkuram protestam, demonstrācijai vai piketam ir nepieciešams vietējās pašvaldības saskaņojums. Autors gan neapmierina ziņkāri, tā arī neatbildot, par ko ASV ir jārīko pikets, lai saskaņojumu atteiktu.

Saskaņota Kukluksklans protesta piemērs 18.07.2015, Kolumbijā, Dienvidkarolīnā.
Saskaņota Kukluksklans protesta piemērs 18.07.2015, Kolumbijā, Dienvidkarolīnā.

Kopumā izrādās, ka tik tiešām ir nepieciešamas vien nepilnas desmit minūtes lai ikviens varētu pārliecināties par to, cik ierobežotā pasaulē mēs dzīvojam. Atveroties acīm un paplašinoties prāta apvārsnim, tik tiešām ir iespējams ieraudzīt to, ka sabiedrību veido kompleksa likumu un organizācijas sistēma. Viens variants ir to pieņemt, saprotot, ka labklājības nodrošināšana lielam cilvēku skaitam sauc pēc sarežģītas organizācijas sistēmas izveides, ko jau saprata valdnieki senajās Divupes, Ēģiptes, Ķīnas un Indijas civilizācijās. Vēl arī vienmēr paliek iespēja to nepieņemt un mēģināt acis atvērt tik plaši, līdz kamēr apkārt parādās reptiliāņi.

Protams, vienmēr ir jāprot sevi apsveikt pēc labi padarīta darba
Protams, vienmēr ir jāprot sevi apsveikt pēc labi padarīta darba