Guna Veinberga: Maģisko mākoņu minimālisms

0

Dažreiz maģija ir vienkāršībā. Nekad neesmu bijusi liels elektroniskās mūzikas fans, un jāatzīst, ka lielākoties pārāk liela sintezatoru klātbūtne atbaida. Bija vajadzīgs ilgs laiks, lai es sāktu novērtēt mūziku, kuras veidošanā nav iesaistītas ģitāras un bungas. Tomēr māksla neslēpjas tikai kādā konkrētā mūzikas instrumentā vai formā, kurai visiem būtu jāpielāgojas. Mans jaunākais atklājums ir tam lielisks pierādījums, un nesaukt viņus par māksliniekiem būtu grēks. Atkal jāpateicas manai spēcīgajai mīlestībai pret Foals tieši vācot materiālus par viņiem, uzgāju kādu interviju ar Janisu, kurā viņš stāstīja par trim saviem tā brīža mīļākajiem ierakstiem, no kuriem viens bija Majical Cloudz otrais studijas albums Impersonator. Nolēmu noklausīties vienu dziesmu, bet, pēc tās sekoja vēl viena, un pēc tās vēl viena, un drīz vien nevarēju apstāties. Maģiskie mākoņi tiešām izrādījās maģiski.

floating-1-1800
Devon Welsh

Kanādiešu aktiera, kurš filmējies populārajā seriālā Twin Peaks, dēls Devons Velšs neatstāj paša tipiskākā grupas līdera iespaidu. Skūtā galva, sarauktās uzacis, hipnotizējošais skatiens, vienkāršās drēbēs, īpatnējais runasveids pirmajā mirklī atgādina kādu prātā jukušu narkotiku upuri. Arī agresīvā, emociju piesātinātā dziedāšanas maniere uz skatuves nepārliecina par pretējo, līdz brīdim, kad mūzika sasniedz apziņu. Viņa balss ir kaut kas negaidīts; liek apstāties un ieklausīties. Tā ir zema, dziļa un skaista, bez jebkādiem pārveidojumiem vai liekām piedevām. Galvenais un centrālais instruments ir Devona balss, viss pārējais paliek otrajā plānā. Loģiski, ka tā tam arī jābūt – Majical Cloudz radījis viņš.

Sākotnēji tā nebija grupa, tikai 2010. gadā dzimušais Devona soloprojekts. Viņš nenoliedz, ka bērnībā pavadītais laiks vienā mājā ar aktieri raisījis vēlmi atrasties uz skatuves, publikas priekšā un veidot mākslu, būt saistītam ar kādu tās izpausmi. Sācis eksperimentēt ar elektronisko mūziku, paraugiem, vēlāk arī balsi un laika gaitā attīstījies Majical Cloudz. Pirmie EP un pirmais albums II (2011) tapis sadarbībā ar Metjū E. Dafiju, kurš pametis projektu pēc albuma iznākšanas. 2012. gadā Devons sācis sadarboties ar producentu, multi-instrumentālistu Metjū Otto, un sadarbība lēnām pāraugusi patstāvīgā līdzpastāvēšanā grupā. Pirmie kopīgā darba rezultāti dzirdami EP Turns, Turns, Turns un grupas otrajā albumā Impersonator (2013). Albums tika atzinīgi novērtēts, un nominēts Polaris Music Prize, kas nepārsteidz, ņemot vērā veiksmīgās pārmaiņas grupas sastāvā.

57d5abcbb8af236dc1e7b10da6b18ca9
Devon Welsh & Matthew Otto

Sintezatora virtuozs Metjū Otto veido nepieciešamo pavadījumu, atstājot Devona balsij pietiekoši daudz telpas, kur brīvi izlikt visu. Mūzika ir minimālistiska, tomēr melodijas nevajadzētu ignorēt. Metjū talantīgi piepin visam klāt tumšumu, mistēriju un melanholiju, kas piestāv dziesmu vārdiem un Devona izpausmei uz skatuves. Abiem esot līdzīga izpratne par to, kā projektam vajadzētu skanēt un kādas ir prioritātes, tādēļ Metjū neiebilst pret pieklusinātas fona mūzikas veidošanu un palikšanu ēnā. Vienkāršība, nepieslīpēta skaņa un fokuss uz pamatiem, dziesmas kodolu ir tas, ko abi meklē. Ierakstos dzirdams smalks minimālisms, kas ļauj klausītājam viegli koncentrēties uz Devona izdziedātajām rindiņām.

Savukārt tie, kas redzējuši Majical Cloudz dzīvajā, uzskata, ka lielākā sāls slēpjas tajā brīdī. Puiši atstāj publiku klusu, izraisa spēcīgas emocijas, kas šokē un liek reaģēt citādi, tādēļ viņu intīmos koncertus uzskata par ļoti aizraujošiem. Devons neslēpj, ka mērķis nav klausītājus speciāli ‘kurināt’, kā to dara daudzi citi mākslinieki. Majical Cloudz vēlas veidot saikni, komunikāciju ar klātesošajiem, kas būtu dziļāka, un uzskata, ka nav lielāka atalgojuma par apziņu, ka viņu radītajai mūzikai ir izdevies kādu uzrunāt.

Shot_01_MC

Majical Cloudz, kuri tieši šobrīd ir devušies tūrē pa Eiropu, pagaidām lielāki koncerti vēl tikai priekšā. Mūziķiem šī pieredze ir kas nosacīti jauns, un projekta veiksme esot pārsteigums abiem. 2014. gada rudenī Majical Cloudz devās savā pirmajā lielajā tūrē, kā popmūzikas zvaigznes Lorde iesildītāji. Tāpat kā Devona senā draudzene Klēra Bušēra (Grimes), ar kuru viņš kopā ierakstījis dziesmu Nightmusic, arī popmūzikas zvaigzne Lorde ir liela grupas fane, tādēļ uzaicinājusi puišus piedalīties viņas ASV koncertos. Tā bija pilnīgi jauna un interesanta pieredze abiem grupas dalībniekiem, kuri paši savā headline tūrē neuzstājās milzīgās arēnās, pārpildītās ar kliedzošu fanu pūļiem. Tomēr kaut arī Majical Cloudz ir pelnījuši plašāku atpazīstamību, nešķiet, ka arēnas viņiem piestāvētu. Devons, kurš vienmēr bijis saistīts ar teātri un skolā kaitinājis klasesbiedrus visnepiemērotākajos brīžos skaļi citējot Šekspīru, koncertus pārvērš performancēs, kuras daļēji zaudētu savu šarmu uz lielākas skatuves.

9_0M1B2461_Majical-Cloudz-at-Wrong-Bar-in-Toronto_894

Lai patiesāk izprastu un novērtētu jaunradi, vienmēr ir vērts uzzināt šo to par tās radītāju. Mani fascinē ne tikai dzīvā enerģija, kas strāvo katrā dziesmā, bet arī pats Devons. Viņa nedrošība mijās ar vēlmi atklāt sevi pilnībā mūzikā, dziesmu tekstos. Devons uzaudzis Kanādā, mazā pilsētiņā, atskaitot divus gadus, ko nodzīvojis ar māti ASV. Viņa māte bija iesaistījusies reliģijas fanātiķu kustībā Adidam, kas 6 gadus vecajā Devonā viesusi spēcīgu nepatiku. Pārvācies atpakaļ uz Kanādu, viņš skolā iesaistījies drāmas pulciņā, apguvis improvizāciju un uzstājies vairākās skolas uzvestajās lugās. Devons jau toreiz bijis apveltīts ar īpašu humora izjūtu, un līdz 11. klasei vēlējās kļūt par standup komiķi. Draugi viņu uzskata par vienu no labākajiem jokdariem, jo viņa joki ir tumši, tieši un parāda inteliģenci. Protams, tas ir veids, kā viņš cīnās ar saviem dēmoniem un bailēm, un izeja no neveiklām situācijām. Kādā no Majical Cloudz pirmajiem koncertiem Devons kāpis uz skatuves tikai apakšveļā, lai mazinātu stresu, ko viņā raisīja publikas vidū esošie radinieki, un tas tiešām esot palīdzējis. Devona asprātība, kopā ar interešu loku (piemēram – reliģija, politika, Otrā pasaules kara vēsture), augsto disciplīnu pret sevi, kā arī skatuves talants ir apbrīnas vērts, un atspoguļojas Majical Cloudz darbos. Viņš pats ir grupas veiksmes atslēga.

Par līdzšinējiem sasniegumiem Devons ir pateicīgs saviem vecākiem un dziedātājai Klērai Bušērai jeb Grimes, kura, tāpat kā paši Majical Cloudz, ir daļa no Montreālas mūziķu kopienas. Ar Klēru Devons iepazinies kādā universitātes koju ballītē, kad abi vēl tikai sapņojuši savas dzīves saistīt ar mūziku. Kopā sākuši sacerēt dziesmas, un ierakstījuši albumu, kuru gan neviens nekad nedzirdēs, jo viņi paši uzskata to par sliktu. Tomēr abu draudzība, kopā pavadītie gadi, bija sākums kam ļoti nozīmīgam. Šī perioda un Grimes panākumu iedvesmots, Devons saprata, ka jābeidz baidīties mēģināt un jāsāk virzīties uz priekšu. Tas viņam ir izdevies.

2015. gada 16.oktobrī iznāca Majical Cloudz trešais studijas albums Are you alone, kuru nebaidos nosaukt par vienu no šī gada labākajiem albumiem. Tas kvalitātē krietni pārspēj daudzu šobrīd populārāku un vairāk pieredzējušu mūziķu jaunākos veikumus. Hipnotizējošie, elektroniskā indie popa skaņdarbi, kuru lielākais spēks ir to vienkāršību, apdullina un uzdzen savādu mieru. Devona balss ierakstā (īpaši Change, Downtown, Control) šķiet tik taustāmi tuva un skaidra, ka neieklausīties vārdos ir neiespējami. Pret to gan iebilst būtu nevietā, jo, lai arī teksti ir diezgan tieši un īsi, tie stāsta klausītājam par pašu autoru un viņa pasaules uztveri. Dziesmai no jaunākā albuma, ar nosaukumu Silver Car Crash puiši arī publicējuši videoklipu, kurā redzamas ainas ar Devonu dziedam un Metjū sēžam uz zemes, ar komentāru, ka mūzikas video būtu jāparāda grupas esenci. Šī dziesma guvusi savu nosaukumu no Endija Varhola gleznas Silver Car Crash (Double disaster), kura uzrunājusi savas divejādās nozīmes un sajukto emociju dēļ. Gluži kā gleznā un dzīvē, arī Majical Cloudz mūzikā redzami pretstati, sajaukums, apvienots nesavienojamais. Rezultāts ir maģisks.

tumblr_nt1338y3pF1rnt8plo1_1280
Andy Warhol – Silver Car Crash (Double Disaster) (1963)
Guna Veinberga