Ārands Ruģēns: Trakās saldējumu sacīkstes II

0

Round 2

Ding, ding.

Druvas

 

Netīšus ienesa Latvijā terminoloģiju “Ice cream social” Latvijas sociālisma ērā. Tāda ir tā c’est la vie. Ja tā godīgi, mēs te tā zem četrām acīm runājam, es no Druvas tikai ņemu ceriņgaršas. Nu kauns jau, zinu, bet, nu bet taču, nu. Ko ta darīsi. Taisot šīs recenzijas, sanāk būt vienam no septiņiem cilvēkiem uz planētas, kas apmeklējis saldējumu fabrikas mājaslapas. Noskatoties Rūjienas totālo psihodēliju, kaut kā Druvas govis profilā mani īsti nepārsteidza. Nekas vairs mani nevar pārsteigt.  

druvasFood Union (Pols)[1]

Sekojot Nūfruit teatrālajai relīzei, Food Union sadomāja, ka labāk zvelt, ka dzelzs i’ balta. Un zvelt viņi zvēla, pilnībā pārtaisot Tio un, mazliet svarīgāk, atdzīvinot Polu no miroņiem vislielākajā Latvijas mārketinga kampaņā, kopš Rainis nodomāja, ka diena tik silta, ka derētu paplunčāties jūriņā. Plakāti visur ar vīriešiem pusmūžā, asarām atminoties bērnību saldējumā, kuru beidza pārdot pirms trim gadiem. Diemžēl, kā jau gadās ar šīm lietām, atdzīvinot līķi, sanāk pāris mušiņas, un Polam bij vairāk mušiņu nekā polu. Visa kolekcija garšoja pēc speķa, tvaicēta ķīmiskājā tīrītavā, izņemot vienu spīdošu eksemplāru ar kretīnisku nosaukumu: “Pols plombīrs 12%”. Šoreiz bez tās izkusušās gumijas zoles, ko viņi sauc par šokolādi, “Pols plombīrs 12%” garšas ziņā ir pilnīgi identisks britu clotted cream ice cream receptei un tur sava papīra etiķetē klasiko pagātnes dizainu.  

Food Union (Tio)

Saldējumu popsis, kā jau daudzi savu augsto titulu dabūja tik Karlsona dēļ, bet laiki mainās un vecas slavas pūli nenopērk vairs. Tu saprati, ka atnāks drīz kāds jaunāks, skandalozīgs saldējums un mainīji etiķeti ar plastisko ķirurģiju. Nemaz nerunājot par to, kā kāds domāja, ka, johadī, atgriezt VIENĪGO dzērveņu saldējumu Latvijā būtu “ekonomiski izdevīgāk”, VAI MICĪT![2]

Un tad tu atskaties… un nodomā: ”Bāc, bet tas Karlsons bij’ labs” un labs viņš arī bija.

A, vai sorbertu kolekcija viņš bija? Nē? Sēdies. Pieci.

c,

Zemnieku

Beidzot proletariāta ievēribas cienīgs eksemplārs. Dāmas un kungi… Lūgtum! Gadus daudzus un gadus diktus katrs saldējuma cienīgs entuziāsts ir saskāvies ragos ap jautājumu tikpat senu, cik vēsture ir spējusi saglabāt: “Vai Zemnieku šokolādes saldējums ir šokolādīgāks nekā tas Rūjienas “ar gabaliņiem”?” Protams, jautājums ir visnotaļ metafizisks, jo – saprotiet – pat viskonservatīviskākie saldējumu speciālisti atzīst, ka visnotaļ, Zemnieku ir šokolādīgāks par Rūjienas, kas tāpatvien ir šokolādīgāks par jebkuru plebejistisku šokolādi, bet jāpatur prātā, kas ir šokolādīgāks – šokolādes garšas saldējums vai šokolādes garšas saldējums ar autentiskiem gabaliņiem? Pats eksistenciālisms rodas no tā, vai simulācija, kas pārspēj realitāti, ir ir reālāka?[3]

Šī strīda kulminācija beidzas šonakt! Visšokolādīgākais saldējums bez šaubām ir Zemnieku. Viņu plastmasas kausiņu kolekcija ir vienkārši apbrīnojama.[4]
zemnieks

Food Union (Nūfruit)

Ja pirms gada kāds sparīgs saldējumu aspirants mani ķertu aiz pleca, atvainotos, deklamētu, vai tik tiešām viņa priekšā nestāv lāga artificionado, un pajautātu, kāds dželatērijas rīkļurāvējs[5] mūsdien topā, es bez nieka elpas vilciena atzītu, ka tiktiešām nūfruit ir sasniedzis saldējumu tehnoloģisko zenītu! Līdz šai dienai turos pie sava vārda, bet, lai saprastu kamdēļ, šādai simbiozes leģendai jātop brutāli nogāztai no trako sacīkšu laureātu podija un jāsaprot, cik neapšaubāmi šī leģenda ir mūsu laikmeta Luijs Burbons XIV, nesot līdz ar savu komerciālo nāvi jaunu apgaismības laikmetu visai saldējumu industrijai šodien. Kā no fēniksa pelnu drupām, šis notikums atmodināja saldējuma garu lielajā Rīgas piena kombināta reformā un Jaunpienācējos (Zemnieku, Gogelmogels, Skrīveru un citi) tāpat. Sorbertu kolekcija cik vien laba spēj būt. Tāda debessmannīga…

stikdik

Gogelmogels

Pāstāv iespēja, ka šajā seminārā kļūmes pēc slepus ielavījies kāds saldējumu neofīts, nemaz oficiāli nereģistrēts kā Eiropas saldējumu propugnātoru arodbiedrības loceklis un biedrs un nav sapratis, tas par nosaukumu Gogelmogels. Atklāts septiņpadsmitājā gadsimtā ebreju kopienās centrāleiropā, šī olu dzeltenumu un cukura garšu sensācija atguva popularitāti komunisma ērā un tagad tiek pārdota Kalnciemtirdziņā. Pieejams parastajā, piparmētras, ziedputekšņu un šokolādes variācijās. Sorbertu kolekcija diemžēl bešā.   

13

 

Rūjiena

Rafinēts vienīgi no īsta piena, smelts tikai no īstas govs, ko smēluši īsti kombināti un pārdevuši vēl īstāki kombinatori. Kad iesāku rakstīt šo rakstu, redaktors un meksikāņu kulinārijas gastronomijas līdzinieks Svens Lurie izteica rūpes par interešu konfliktu saistībā manu Rūjienas saldējuma fabrikas apmeklējumu. Es atkal atgādinu, ka šīs absurdās baumas nekādā sakarā nav saistītas ar to, ka Rūjiena ir ieguvusi otro augstāko vietu “Trakajās saldējumu sacīkstes”, šīs ir nepamatotas apsūdzības, manu politisko ienaidnieku viltojums. Nekas cits!

12270031_784951028298846_371601625_n

 

Skrīveru mājas[6]

Absolūtais saldējuma fundaments. Vai kāds pat ir pārsteigts, ka pirmais saldējums ar cidoniju garšu kronē uzvaru? Tajos retajos brīžos, kad paspēju viņus noķert kāda koncerta ielās vai kalnciemtirgus drūzmā, es vienmēr jūtos atkal kā bērnībā ar dālderi saujā un smaidu uz lūpām, skausts vērpts uz augtām tālēm, kā karaliskais kolibri ceriņu ezerā atradis pavasara kautro saulserdi, malko, plīstošo ziedu nektāram lēni pilot, tekot straumē, kas beidzot dzesē manu sāpju slāpes. Ar pāri kādām četrdesmit garšām un sorbertu kolekciju tik masīvu, ka tā iekļauj alus un sinepju garšas, nevar pat aprakstīt cik niecīgi visi pārējie saldējumi šai sarakstā ir, salīdzinot ar Skrīveriem.

Jayzus
AAAH JAYSUZ

[1] Atgādinu ieraut šotu katru reizi, kad tiek pieminēts Food Union pseidomonopols.

[2] Un kliegs man pāri entuziasti: “Bet kā gan ar Rundāles?” “Eh..” Es atteikšu: “It’s just not the same…

[3] Šis nebija kārtējais autora feļatons ap Eiropas saldējumu propugnātoru arodbiedrības snobismu un tukšo runāšanu, tā ir īsta dilemma. Ja neticat, tad pamēģiniet, nākamajā vizītē pie miesnieka vai beķera pie reizes pasūtiet Zemnieku un Rūjienas un salīdziniet, kurš tomēr ir šokolādīgāks?

[4] Es pat nejokoju.

[5] Tarantino devītais kases grāvējs, kurš neticami bija trejdeviņu reižu labāk nosaukts nekā režisora astotā filma Hate, Filate.

[6] Bļin, ja kāds sagaidīja te redzēt Jungle Pop, tik sagatavojies. Karma asi dzeļ.

Ārands Ruģēns

Gonzo žurnālists. Maikls Bejs ar rakstmašīnu. Dželatērijas rīkļurāvējs. Skābulītis. Spasmodical modicum. Non legor. Non legar. Savvaļas bārddzinis. Cilvēks bez slēpēm. Jūt līdzjūtību šeftmaņa dvēselei. Argotismu klizma. Ekster fokster finter terjers. Morālie sēra korķi ausīs. Ātras dabas sievišķis.